Zbiornik Betonowy

Zadzwoń do nas

+48 791 162 821

Napisz do nas

kontakt@zbiornikbetonowy.pl

Godziny otwarcia

Pon - Pt - 07:00 - 18:00
Sob - 09:00 - 15:00

Jak wygląda szambo betonowe?

Szambo betonowe to inaczej zbiornik bezodpływowy, który zastępuje sieć kanalizacyjną i jest częścią systemu odprowadzania ścieków w domu jednorodzinnym lub letniskowym. Zbiorniki betonowe na szambo to solidne i trwałem konstrukcje, które wkopane w ziemie wytrzymują duże obciążenia oraz służą ich właścicielom przez kilka dekad. Najczęściej wybierane zbiorniki na szambo to te o pojemności 10 m3, które zaspokajają potrzeby nawet czteroosobowej rodziny. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór gotowego prefabrykowanego zbiornika betonowego. Zamontowanie zbiornika na nieczystości o pojemności 10 m3 nie wymaga pozwolenia na budowę, wystarczy zgłoszenie takiego faktu do gminy. Architekt, który przygotował dla Ciebie projekt domu, powinien dać Ci projekt między innymi instalacji wodnej, dzięki której będziesz wiedział, w którym miejscu umieścić zbiornik betonowy na szambo. Obecnie w ofercie znajdują się zbiorniki jedno i dwukomorowe. Rzadziej spotykane są trzykomorowe.

Odprowadzanie ścieków, to konieczność. W wielu przypadkach infrastruktura miejska lub gminna sprawia trudności z przyłączeniem do niej. Dla osób, które nie mogą się do niej podłączyć, najlepszą alternatywą jest budowa szamba.

Szambo betonowe jest też bezpieczne. Zakopane pod ziemią nie stanowi zagrożenia wypadkiem. Te solidne konstrukcje wytrzymują ciężar Twojego auta, a mały kominek wentylacyjny sprawia, że ryzyko wpadnięcia do środka jest bardzo małe.

zbiornik na szambo

Jak zbudowane jest szambo betonowe?

Szambo betonowe to monolityczna konstrukcja betonowa wykonana w przypadku naszych zbiorników betonowych z betonu B25W8. Jest to trwały i dobrze wiążący beton, który pozwala Ci bez problemu użytkować swoje szambo minimum przez 40 lat. Zbiornik betonowy na szambo prefabrykowany kształtowany jest w formie prostokąta. W zależności od jego pojemności rozmiary się różnią i wygląda to mniej więcej tak:

Wymiary szamb betonowych

• 2 m3 – 240x110x115 

• 4 m3 – 240x200x105 

• 5 m3 – 240x200x125 

• 6 m3 – 240x200x150 

• 8 m3 – 300x240x150 

• 10 m3 – 300x240x170 lub 350x240x150

• 12 m3 – 350x240x170 lub 300x240x200 

Pierwszy wymiar to długość dłuższego boku, drugi to szerokość krótszego, a trzeci to wysokość zbiornika.

Dno zbiornika oraz jego ściany boczne tworzą monolit. Przygotowane wcześniej zbrojenie zalewane jest betonem w specjalnych formach. Płyta pokrywowa, która przykrywa zbiornik również wykonana jest ze zbrojenia i zalana betonem. Wzmocniona płyta może wytrzymać nacisk nawet 12,5 tony. Dlatego szamba betonowe można montować na podjeździe lub pod miejscami parkingowymi.

W płycie pokrywowej zbiornika betonowego umieszczany jest komin wentylacyjny, który zapewnia dostęp do ścieków podczas ich wypompowywania i wyrównuje ciśnienie w zbiorniku. W ścianie bocznej przygotowywany jest otwór, którym doprowadza się rurę dopływową. Komin wentylacyjny standardowo zakrywany jest płyta w kształcie okręgu wykonaną z betonu lub opcjonalnie płytą żeliwną. Zbiornik betonowy na szambo możesz zbogacić o dodatkowe akcesoria, takie jak:

• szybko złączka – pozwala wyprowadzić rurę poza ogrodzenie twojej posesji, dzięki czemu wozy asenizacyjne są w stanie szybko podłączyć się do twojego zbiornika i wypompować ścieki bez wjeżdżania na Twoją posesję.

• czujnik przepełnieni szamba – trochę elektroniki, która w odpowiednim momencie powiadomi Cię, że czas na opróżnienie szamba, dzięki temu unikniesz sytuacji, w której zbiornik się przepełni.

Wszelkie łączenia i spoiny podczas montażu zakleja się zaprawą wodno i mrozoodporną, tak aby uzyskać trwałe i szczelne wiązanie między poszczególnymi elementami.

Obok najpopularniejszych zbiorników jednokomorowych, możesz też wybrać zbiornik dwukomorowy. W środku zbiornika na szambo występuje dodatkowa ściana grodziowa na jego środku z zamontowaną w niej rurą przelewową. Około 10% – 20% ścieków to nieczystości ciężkie, reszta to woda około 80% – 90%. Dlatego taki zbiornik może być wykorzystany przy budowie własnej przydomowej mini oczyszczalni. Z pomocą środków biodegradowalnych możesz w łatwy sposób oczyszczać wodę ze ścieków.

Sam beton chłonie wilgoć, dlatego ważne jest zabezpieczyć go w środku i na zewnątrz. To spowoduje, że środowisko nie zostanie zanieczyszczone, a do środka nie przedostaną się wody gruntowe, które będą wypełniały zbiornik, czego skutkiem byłoby częste zapełnianie szamba. Zabezpieczenie masa bitumiczną i Izolbetem gwarantuje Ci szczelność zbiornika.

Szambo, które jest dopuszczone do montażu, to zbiornik, który ma odpowiednie atesty i wykonany został według obowiązujących norm. Nasze zbiorniki posiadają aprobatę ITB, atest higieniczny, certyfikat PN-EN oraz deklaracje zgodności. Dodatkowo każdy zbiornik betonowy posiada 5-letnią gwarancję. Dzięki temu możesz swobodnie korzystać ze swojego domu.

Jakie jest zastosowanie zbiorników betonowych?

Zbiornik betonowy może Ci posłużyć nie tylko jako zbiornik na szambo. Z powodzeniem możesz w nim przechowywać wodę, która zabezpieczy miejsca, które zagrożone są pożarem, a w ich okolicy nie ma przyłącza do wody dla wozów straży pożarnej. Do zbiornika betonowego możesz też zbierać wodę opadową, popularnie mówiąc deszczówkę. Biorąc pod uwagę malejące zasoby wody pitnej w naszym kraju zbieranie deszczówki do podlewania ogródka, mycia samochodu, a nawet prania w znaczący sposób przyczyni się do oszczędzania wody pitnej. Tak, żeby w przyszłości nie zabrakło jej Tobie oraz Twojej rodzinie.

Betonowy zbiornik na szambo to alternatywa dla miejsc, w których brakuje przyłączenia do sieci kanalizacyjnej.

Jaki zbiornik betonowy wybrać?

To pytanie zadaje sobie, każdy, kto kończy budowę domu i chce się do niego jak najszybciej wprowadzić. Szczegółowo opisaliśmy to w artykule, który znajduje się tutaj.

Możesz też skontaktować się z naszym biurem, nasi pracownicy udzielą Ci wyczerpujących informacji na temat zbiorników, montażu i transportu, ich zastosowania oraz pomogą obliczyć jaki zbiornik będzie odpowiedni dla twojej rodziny. Podpowiemy też, w jaki sposób uzyskać dotację z programu „Mój Woda” na budowę i instalację zbiornika d zbierania deszczówki.

Spis Treści

Napisz do nas

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie naszych zbiorników lub chciałbyś uzyskać poradę to zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi klienta

Kontakt

Godziny Otwarcia

Zbiornik Betonowy - Kontakt

Wypełnij poniższy formularz, a nasz dział obsługi klienta odpiszedo Ciebie w ciągu kilku minut