Zbiornik Betonowy

Zadzwoń do nas

+48 791 162 821

Napisz do nas

kontakt@zbiornikbetonowy.pl

Godziny otwarcia

Pon - Pt - 07:00 - 18:00
Sob - 09:00 - 15:00

Jakie szambo lepsze, plastikowe czy betonowe?

Żyjemy w takich czasach, gdzie trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez sieci kanalizacyjnej. Mimo to są jeszcze takie miejsca, gdzie takie przyłącze dopiero jest planowane lub po prostu go nie ma i jeszcze przez długi czas nie będzie. Chociaż problem ten dotyczy głównie terenów podmiejskich i wiejskich, są miasta, w których sieć kanalizacyjna cały czas się rozwija. Czasem doprowadzenie kanalizacji jest niemożliwe. Z roku na rok budujemy coraz więcej domów, ludzie uciekają z zatłoczonych, głośnych miast w spokojne i malownicze okolice. Odległość od centrum nie ma już większego znaczenia, drogi są coraz lepsze, a w każdej rodzinie jest przynajmniej jeden samochód – przynajmniej w tych, które chcą się wyprowadzić za miasto. 😉

Jeśli czytasz ten artykuł, to pewnie jesteś osobą, która też wybrała własny dom zamiast mieszkania w bloku. Razem z rodziną spełniacie swoje marzenie o domu z dużym ogrodem. Brak kanalizacji nie jest już przeszkodą, żeby w nim zamieszkać.

Zbiornik bezodpływowy na nieczystości stałe, czyli potocznie mówiąc szambo to rozwiązanie, którego szukasz. Bez dostępu do sieci kanalizacyjnej, możesz swobodnie korzystać ze swojej nieruchomości.

Są trzy rodzaje szamb:

betonowe,

• plastikowe,

• ekologiczne.

Pewnie zastanawiasz się, które z nich będzie odpowiednie dla Ciebie. Robiąc zakupy w swoim ulubionym markecie budowlanym, pewnie widziałeś plastikowe zbiorniki na nieczystości, które ustawione są przed nimi. Podczas rozmowy z osobami, które budują się w sąsiedztwie Twojej działki, pewnie nie raz zdarzyło Wam się poruszyć ten temat i rozmawialiście o zbiornikach betonowych. O szambie ekologicznym w tym artykule nie będziemy nić mówić, skupimy się na nim innym razem.

Postanowiliśmy Ci pomóc i zebrać w jednym miejscu wszystkie plusy i minusy zbiornika betonowego i plastikowego.

Szambo plastikowe czy betonowe?

W momencie, kiedy Twój dom jest już wykańczany i lada chwila masz się do niego wprowadzić, nadchodzi czas decyzji. Jakie szambo wybrać? Na rynku dostępne są zbiorniki plastikowe i betonowe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. W przypadku tego z tworzywa sztucznego jest więcej wad niż zalet. Tak, wiemy. Jako producent szamb betonowych jesteśmy lekko stronniczy, ale do tego porównania wykorzystujemy twarde fakty, z którymi ciężko dyskutować.

Ile kosztuje szambo plastikowe, a ile betonowe?

Oba zbiorniki poza materiałem, z którego są zrobione, zdecydowanie różnią się od siebie ceną. Mogłoby się wydawać, że zbiornik plastikowy na szambo będzie zbiornikiem zdecydowanie tańszym. Nic bardziej mylnego. Biorąc pod uwagę zbiornik na szambo 10 m3, który jest wykonany z plastiku, a taki sam z betonu, ten pierwszy jest przynajmniej dwa razy droższy. Do ceny zakupu obu zbiorników należy doliczyć koszt koparki, który jest taki sam dla jednego i drugiego rodzaju zbiornika. W tym pojedynku zdecydowanie wygrywa zbiornik betonowy na szambo.

Które szambo jest trwalsze?

Szambo betonowe jest bardziej wytrzymałe w stosunku do zbiorników plastikowych. Co prawda są dostępne szamba plastikowe, które są wzmacniane, ale ich cena zaczyna się nawet od 8 000 zł. Wszystkie zbiorniki betonowe są tak samo trwałe, nie ma tutaj podziału na zbrojone i niezbrojone. Wszystkie są wykonane z betonu B25W8, który jest niezwykle trwały i szczelny. Zbiorniki plastikowe, jeśli pozostają przez jakiś czas puste, potrafią pękać. To powoduje, że potrzebna jest wymiana i często od naszych klientów słyszymy, że oni już jedno szambo mieli – plastikowe. Dlatego, jeśli szukasz produktu, który będzie służył Ci przez wiele lat, wybierz zbiornik betonowy.

W naszej ocenie dużą wadą zbiorników plastikowych jest to, że nie można po nich jeździć. Jeśli planowałeś zamontować szambo na podjeździe albo w miejscu, w którym będziesz stawiał samochód, to wybierz szambo betonowe. Wzmocniona płyta, która przykrywa zbiornik to dopłata rzędu 200 zł. Dlatego i tutaj trwalsze oraz praktyczniejsze będzie szambo betonowe.

Betonowy zbiornik na szambo dużo lepiej radzi sobie z naporem ziemi, którą został przykryty. Jego masa sprawia, że nie unosi on się na terenach podmokłych. Żeby szambo plastikowe się nie unosiło, trzeba zastosować specjalną kotwicę, która zatrzymuje je na miejscu.

Transport, montaż, waga.

Jeśli do Twojej działki jest utrudniony dojazd, to ten argument może być dość ważny, dlatego nie powinien zostać pominięty. Waga zbiornika na nieczystości ma znaczenie, jakie? O tym za chwilę się dowiesz.

Plusem zbiornika plastikowego na szambo jest jego niska waga, która pozwala w łatwy sposób go przetransportować. Szambo plastikowe o pojemności 10 m3 waży około 190 kg. To sprawia, że w zależności od rozmiarów możesz je przewieść na przyczepie własnym samochodem. Do montażu wykorzystasz liny lub pasy i siłę mięśni kilku osób. W terenie o utrudnionym dojeździe taki zbiornik z łatwością może być przez Ciebie i Twoich pomocników przeniesiony.

Betonowy zbiornik na szambo o takiej samej pojemności może ważyć nawet 9 ton. Do jego transportu i montażu będzie potrzebny samochód ciężarowy z dźwigiem HDS. Na szczęście, transport i montaż są wliczony w cenę zbiornika, dlatego nie musisz obawiać się dodatkowych kosztów z tym związanych.

Duża różnica wagi działa na korzyść zbiorników betonowych. Nie muszą one być przytwierdzane do podłoża, ich ściany nie poddają się łatwo naporowi ziemi, którą zostaną przysypane. Zbiornik plastikowy przynajmniej w ¾ musi zostać zalany wodą podczas zasypywania, żeby nie pozostał pusty. Jeśli nie napełnisz go wodą, napierająca ziemia doprowadzi do pęknięcia ścian i nieszczelności zbiornika.

Podsumowanie

Decyzja, jaki zbiornik wybrać może nie być łatwa, wiele obiegowych opinii, każdy ma inne zdanie. Wierzymy, że po przeczytaniu tego artykułu łatwiej będzie Ci ją podjąć.

Dla podsumowania poniżej zbiór wszystkich plusów i minusów obu zbiorników.

Zbiornik betonowy na szambo:

Plusy:

• niższa cena,

• duża masa,

• wysoka odporność na duże obciążenia,

• trwałość,

• koszt transportu i montażu w cenie.

Minusy:

• problem z transportem do działek z trudnym dojazdem.

Zbiornik plastikowy na szambo:

Plusy:

• mała masa,

• łatwość transportowania.

Minusy:

• wysoka cena,

• niska wytrzymałość na duże obciążenia,

• niewielki ciężar, konieczność kotwiczenia na podmokłym terenie,

• ryzyko pęknięcia,

• konieczność utrzymania odpowiedniego poziomu napełnienia.

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego zbiornika dla Twojej rodziny, zadzwoń do nas. Pomożemy Ci w wyborze i doradzimy, który zbiornik betonowy będzie dopasowany do twoich potrzeb.

Spis Treści

Napisz do nas

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie naszych zbiorników lub chciałbyś uzyskać poradę to zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi klienta

Kontakt

Godziny Otwarcia

Zbiornik Betonowy - Kontakt

Wypełnij poniższy formularz, a nasz dział obsługi klienta odpiszedo Ciebie w ciągu kilku minut