Zbiornik Betonowy

Zadzwoń do nas

+48 791 162 821

Napisz do nas

kontakt@zbiornikbetonowy.pl

Godziny otwarcia

Pon - Pt - 07:00 - 18:00
Sob - 09:00 - 15:00

Jakie szambo wybrać dla 4 osobowej i 3 osobowej rodziny?

Kąpiel w wygodnej wannie to doskonały sposób na rozładowanie stresu i pełen relaks. To przyjemność, którą chętnie się powtarza. Żeby jej nie ograniczać, zanim zamontujesz swój zbiornik betonowy na szambo, musisz wybrać jego wielkość. Duży wybór sprawia, że sprawa nie jest taka oczywista, jakby mogło się wydawać. Jednym z czynników, który trzeba wziąć pod uwagę, to wielkość Twojej rodziny. Dostępne na rynku zbiorniki betonowe różnią się pojemnością od 1 m3 równego 1 000 litrów do 12 m3 równego 12 000 litrów.

Zbiornik betonowy na szambo może być montowany również na działce, którą głównie odwiedzasz latem. Sposoby obliczania wielkości zbiornika, o których za chwilę się dowiesz, możesz zastosować również przy wyborze szamba na działkę. Niemniej jednak skupimy się w tym artykule bardziej na tym, jakie szambo do domu jednorodzinnego wybrać?

W Polsce przeważają dwa modele rodziny. Najliczniejszy z nich to model 2+1, czyli rodzina trzyosobowa. Model 2+2, czyli rodzina czteroosobowa to drugi najpopularniejszy model rodziny w naszym kraju.

Jakie szambo wybrać dla 4 osobowej rodziny?

Wiele osób zastanawia się jaki zbiornik na szambo wybrać. 4, 6, 8, 10, 12 to nie liczby z ostatniego losowania lotto. To pojemność zbiorników betonowych, które najczęściej się montuje do gromadzenia nieczystości w domu jednorodzinnym. Każdy dom jednak rządzi się swoimi prawami, inne też są przyzwyczajenia jego mieszkańców. Co najważniejsze, w każdym domu mieszka inna ich liczba. To wpływa na ilość wyprodukowanych przez jego mieszkańców ścieków. Żeby uniknąć częstego wypompowywania, już na etapie budowy domu warto się zastanowić jaki zbiornik powinien zostać przyłączony do twojego domu. Pozorne oszczędności na mniejszym zbiorniku mogą na dłuższą metę się nie opłacić, bo koszty wypompowywania szamba, będą dużo wyższe. Zamiast opróżniać je raz na 3-4 tygodnie będziesz musiał robić to częściej. Żeby tego uniknąć, weź kartkę i długopis, zapisz sobie następujące wartości:

• 3 000 litrów ścieków szacunkowo wytwarza jedna osoba dorosła w ciągu miesiąca,

• przyjmuje się też, że jedna osoba w ciągu doby potrafi zużyć 100-200 litrów.

Co daje nam przedział między 12 m3 a 24 m3 dla rodziny czteroosobowej. Jak się to wszystko policzy, wychodzi całkiem duży zbiornik.

Oczywiście te wartości są uśrednione, bo każde gospodarstwo domowe ma inne przyzwyczajenia. Zużycie wody nie jest takie samo dla każdego Jedni wolą szybkie prysznice, które zużywają dużo mniej wody niż kąpiel w wypełnionej po brzegi wannie. Do Twojego szamba trafi ponownie około 90% zużytej wody, czyli przyjmując dolną granicę zużycia, Twoje szambo powinno mieć minimum 10 m3 pojemności, żeby zaspokoić potrzeby Twojej rodziny. Szambo betonowe 10 m3 oraz szambo betonowe 12 m3 bez problemu opróżnisz raz na miesiąc.

Jakie szambo wybrać dla 3 osobowej rodziny?

Najpopularniejszy model rodziny w Polsce. Według statystyk aż 53,3% rodzin w naszym kraju to właśnie te w modelu 2+1. Taka rodzina zdecydowanie wyprodukuje zdecydowanie mniej ścieków niż rodzina 2+2. Ale może zdarzyć się sytuacja, w której ta rodzina się powiększa i staje się rodziną 2+2. To wszystko zależy od tego, jak zapatrujesz się na przyszłość. Choć teoretycznie można łatwo obliczyć wielkość potrzebnego szamba, odejmując ilość zużywanej wody przez jedną osobę z wyliczeń, które miały miejsce w akapicie wyżej, to w przypadku wielu rodzin, może dojść w przyszłości do jej powiększenia. Dlatego powinieneś uwzględnić swoje plany na przyszłość podczas wyboru odpowiedniego zbiornika betonowego.

Jeśli masz niepewność co do słuszności Twojego wyboru, możesz do nas zadzwonić, pomożemy wybrać Ci idealny dla twojej rodziny zbiornik na szambo.

Jest jeszcze jeden sposób na to, jak obliczyć wielkość zbiornika i jakie szambo wybrać.

Niezależnie od tego, gdzie aktualnie mieszkasz, cały czas prowadzisz gospodarstwo domowe, które normalnie funkcjonuje. W Twoim aktualnym mieszkaniu jest pewnie urządzenie pomiarowe, które ułatwi Ci wyliczenie. To wodomierz. Pamiętając, że tylko 90% wody w różnej postaci trafi do Twojego szamba, spisz sobie na kartce stan wodomierza i następnego dnia o tej samej porze sprawdź, ile zużyliście wody.

Oczywiście dzień dniu nie równy, dlatego zalecamy sprawdzenie na przykład na przestrzeni tygodnia. Wtedy uzyskany wynik pomnóż razy cztery.

Najczęściej nasi klienci dla rodziny trzyosobowej wybierają zbiorniki o pojemności 8 m3 oraz 10 m3.

Czy warto kupić szambo, większe niż potrzebuje?

Zdecydowanie tak. Pamiętaj, że Twoja rodzina statystycznie zużyje tyle samo wody i wyprodukuje niemal identyczną ilość ścieków w każdym miesiącu, ale czasem w twoim domu mogą pojawić się goście. Jeśli to będzie wizyta okazjonalna, na szybką kawkę lub herbatkę nie zawracaj sobie tym faktem głowy. Natomiast jeśli masz bliskie relacje z przyjaciółmi i dalszą rodziną, często ktoś u Ciebie nocuje, Twoje dzieci chętnie zapraszają swoich przyjaciół, to warto ten fakt uwzględnić w obliczeniach.

Pozwoli Ci to bezproblemowo zaplanować terminy odbiorów nieczystości przez firmy asenizacyjne.

Różnice w cenie między zbiornikami nie są tak duże, żeby mogły zaważyć na wyborze. Jako bezpieczny bufor możesz przyjąć 1 m3 lub 2 m3.

Spis Treści

Napisz do nas

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie naszych zbiorników lub chciałbyś uzyskać poradę to zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi klienta

Kontakt

Godziny Otwarcia

Zbiornik Betonowy - Kontakt

Wypełnij poniższy formularz, a nasz dział obsługi klienta odpiszedo Ciebie w ciągu kilku minut